Ciasto na pierogi, wegańskie i niezawodne

Ciasto na pierogi, wegańskie i niezawodne

Wegańskie ciasto na pierogi skradło moje serce swoją prostotą. Poza tym jest niezawodne i nie wyczuwam większej różnicy w porównaniu z ciastem wegetariańskim z jajkami, odrobiną masła lub śmietany. Serdecznie polecam wszystkim pierogomaniakom 🙂


Przepis na ciasto na pierogi


Składniki

  • 2 szklanki mąki (300 g)
  • 4 łyżki oleju (40 g) świetnie sprawdzi się olej czosnkowy
  • ⅔ szklanki gorącej wody * (170 ml)
  • pół łyżeczki soli

*około 80-90 stopni. Najlepiej zagotować wodę i odstawić na około 2-5 minut 


Czas przygotowania: 90 minut
Liczba pierogów: 70-90 pierogów


Przygotowanie

  1. Wodę podgrzewamy do 80 – 90 °C (lub zagotowujemy i odstawiamy na 2-5 minut).
  2. W międzyczasie do miski dodajemy mąkę, olej, sól oraz wodę. Następnie dokładnie mieszamy i zagniatamy ciasto dłońmi. Ciasto powinno być gładkie, elastyczne i łatwo odchodzić od dłoni.
  3. Odrywamy kawałek ciasta (około 1/10), a następnie na podsypanym mąką blacie rozwałkowujemy ciasto na pierogi dość cienko (2-3 mm). Wykrawamy szklanką o średnicy 8-10 cm okręgi, do których nakładamy łyżeczkę farszu, składamy na pół i dokładnie zalepiamy brzegi.
  4. W międzyczasie zagotowujemy około 2-3 litry osolonej wody i do wrzątku wrzucamy 15-20 pierogów. Następnie lekko mieszamy by zapobiec przyklejaniu do dna garnka. Pierogi są gotowe po 3-5 minutach od wypłynięcia na powierzchnię.
  5. Wyłowione pierogi można również lekko polać olejem i zamieszać, zapobiegnie to ich sklejaniu. Przechowywać w lodówce 2-4 dni lub zamrozić.
Ciasto na pierogi

Jak mrozić pierogi?

Pierogi możemy mrozić po ich ugotowaniu, w ten sposób koniecznie polewamy je lekko olejem, porcjujemy po kilkanaście sztuk w woreczku i zamrażamy.

Drugą metodą jest blanszowanie pierogów. Gdy przygotowujemy więcej pierogów i jesteśmy pewni, że będziemy je mrozić, lepiej je zblanszować. Pierogi wkładamy do gotującej się wody na 30 sekund, a następnie rozkładamy je na desce lub tacce lekko posmarowanej olejem. Pozostawiamy je do ostygnięcia a następnie wkładamy na 2-3 godziny do zamrażalnika. Tak zamrożone pierogi możemy przesypać do jednego worka, nie powinny się sklejać, dlatego później możliwe będzie ich wyjmowanie w dowolnej ilości.

Jak rozmrażać pierogi?

Zamrożone pierogi dowolną metodą najlepiej będzie rozmrażać zarówno poprzez ponowne ich ugotowanie we wrzątku jak i na parze. Gdy pierogi wypłyną, są gotowe do spożycia.

Jaka mąka na pierogi?

Bardzo dobre ciasto na pierogi powstaje z mąk lekkich i drobnych. Najczęściej wykorzystywane są:

  • Mąka pszenna poznańska lub wrocławska (typ 500) – drobna biała mąka idealnie nadająca się na pierogi.
  • Mąka orkiszowa (typ 1100) – doskonały zamiennik mąki na pierogi dla osób uczulonych na gluten.
Ciasto na pierogi

Ciasto na pierogi z jajkiem czy bez?

Tradycyjne ciasto na pierogi nie zawiera jajek, a moda na jego dodawanie przyszła z włoskiej kuchni. Jednakże włoskie ravioli czy też makaron mają twardszą strukturę. Nam zależy aby ciasto na pierogi było miękkie, więc nie dodajemy jajek.

Jeszcze więcej wegańskich przepisów


Zobacz również

#wegańskie #wegetariańskie #pierogi #bezorzechów #bezlaktozy #bezjajek #kuchniapolska #BożeNarodzenie #czasochłonne(>60min) #domrożenia #mąka


PS

Przygotowałeś ten przepis? Oznacz go na Instagramie #wegeprzepis @wegeprzepis i daj mi o tym znać!
Dziękuję !


Spodobał Ci się przepis?
5/5 (4 ocen)


5 thoughts on “Ciasto na pierogi, wegańskie i niezawodne”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.