Pączki – przepis tradycyjny

Pączki – przepis tradycyjny

Pączki – przepis tradycyjny czyli z dodatkiem mleka, jajek i masła. W przygotowaniu nie są takie trudne, chociaż trzeba przyznać, że jest przy tym trochę pracy. Jednakże uważam, że nie ma nic lepszego od ciepłego, świeżo nadzianego pączka! Ogromną zaletą tych przygotowywanych w domu jest też dowolność dodatków. Pamiętajcie, ogranicza was tylko wyobraźnia i pusta lodówka 😉


Przepis na pączki tradycyjne


Składniki

  • 2 i 2/3 szklanki mąki pszennej (400 g)
  • 1/3 kostki świeżych drożdży (30 g)
  • 4/5 szklanki mleka (200 ml)
  • 1/4 szklanki cukru (50 g)
  • 5 żółtek
  • kieliszek wódki lub łyżka spirytusu
  • 45 g masła
  • co najmniej pół litra oleju do smażenia


opcjonalnie

  • około 300-400 g dowolnego nadzienia
  • cukier puder lub lukier

Czas przygotowania: 2,5 godziny wyrastania + 45 minut pracy
Ilość: około 14 pączków


Przygotowanie


Zaczyn

Mleko podgrzewamy do około 40 stopni (tak by po zanurzeniu palca nie parzyło), a następnie do miski odlewamy szklankę mleka, wkruszamy drożdże oraz odsypujemy łyżkę cukru. Całość dokładnie mieszamy dopóki drożdże się całkowicie nie rozpuszczą. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce, najlepiej w pobliżu kaloryfera lub do piekarnika nagrzanego do 30 stopni. Rozczyn jest gotowy gdy drożdże podwoją swoją objętość, zwykle po około 15-30 minutach.


Przygotowanie ciasta

W międzyczasie masło rozpuszczamy w garnku a żółtka ubijamy z cukrem na gładką puszystą masę. Następnie dodajemy do masy mąkę, pozostałe mleko oraz rozczyn.

Całość dokładnie wyrabiamy rękoma (ciasto powinno być bardzo lepkie, wraz z wyrabianiem i dodaniem masła będzie lepiej odchodzić od dłoni). Po kilku minutach dolewamy część masła i ponownie wyrabiamy. Po dodaniu całego masła dodajemy spirytus lub wódkę i kontynuujemy wyrabianie. Następnie przykrywamy ściereczką i ponownie odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na półtorej godziny.

Po wyrośnięciu ciasta formujemy kulki wielkości małej mandarynki (można również użyć wagi by każdy z pączków był podobnej wielkości, odmierzając 50 g pączki wyjdzie ich około 14 sztuk). Jeśli ciasto zbytnio się lepi można posmarować dłonie olejem lub delikatnie podsypać stolnicę mąką (uwaga, jeśli będzie jej zbyt dużo może się w oleju spalić!). Następnie odstawiamy pączki w ciepłe miejsce na kolejne 30 minut.

Pączki przepis


Smażenie pączków

W garnku rozgrzewamy olej (by upewnić się, że ma on odpowiednią temperaturę wrzucamy kawałek ciasta i sprawdzamy czy od razu zaczyna się smażyć). Pączki smażymy z jednej strony około 2,5 minuty, po czym obracamy je na drugą stronę i smażymy kolejne 2,5 minuty.

smażenie pączków


Nadziewanie pączków

Usmażone pączki nadziewamy marmoladą, dżemem, powidłami, konfiturą, budyniem, nutellą lub tym co jeszcze przyjdzie wam do głowy. Polecam w aptece zakupić strzykawkę na 100 ml, która idealnie nadaje się jako szpryca do pączków! W biały bok pączka wbijamy strzykawkę i lekko nią poruszając wprowadzamy nadzienie do środka.

nadziewanie pączków

Dodatki

Tradycyjne pączki posiadają na wierzchu lukier, możemy je również polać roztopioną czekoladą. Dodatkowo przyozdabia się je kandyzowaną skórką pomarańczy, kolorowymi cukrowymi posypkami, lub kawałkami orzechów.

Kolejną z możliwości jest posypanie cukrem pudrem, lub też zanurzenie świeżo wyjętych pączków w cukrze pudrze z cynamonem.

Pączki przepis

A wy jakie pączki lubicie najbardziej? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Ja chyba z nadzieniem z marmolady i bez polewy 😉


Zobacz również inne przepisy na wegetariańskie słodkości!


PS

Przygotowałeś ten przepis? Oznacz go na Instagramie #wegeprzepis @wegeprzepis i daj mi o tym znać!
Dziękuję !


Spodobał Ci się przepis?
5/5 (7 ocen)
Podsumowując
recipe image
Przepis na
Pączki - przepis tradycyjny
klaudi23a
Data
Czas przygotowania
Czas gotowania
Czas całkowity


8 thoughts on “Pączki – przepis tradycyjny”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.