Suszone kanie jako przyprawa – jak je przygotować i wykorzystać?
Suszone kanie jako przyprawa to świetny sposób na wzbogacenie smaku zup lub sosów. Warto wiedzieć, że należą one do jednych z bardziej aromatycznych grzybów, a zmielone tworzą delikatny pyłek niewyczuwalny w potrawach. Już niewielka ilość suszonych kani daje cudowne efekty!
A Ty, stosowałeś kiedyś proszek z kani lub innych grzybów, albo słyszałeś o tym? Daj znać w komentarzach 🙂
Pamiętajcie, że grzybów leśnych nie podajemy niemowlętom i dzieciom do co najmniej 12 roku życia! Jeśli masz wątpliwości, spytaj pediatrę.
Zobacz również więcej przepisów z grzybami lub z grzybami leśnymi!
Przepis na suszone kanie jako przyprawa
Składniki
- suszone kanie (1-2 sztuki)
Dodatkowo
- młynek lub blender
- szczelny pojemnik lub słoiczek do przechowywania
Czas przygotowania:
5 minut
Jak zmielić suszone kanie?
Najlepiej użyć młynka lub blendera. Jeśli użyjesz młynka od kawy, upewnij się, że jest on dobrze oczyszczony, inaczej grzyby przejdą zapachem kawy. Z kolei przy użyciu blendera, najlepiej by był on zamykany, gdyż zmielone kanie mocno pylą!
Jak przechowywać suszone kanie w formie przyprawy?
Proszek z kani przechowuj w szczelnym pojemniku lub słoiczku. Po dostaniu się wilgoci do środka mogą one spleśnieć. Co ważne, najlepiej opisz pojemnik zapisując również datę zbioru!
Jak długo można przechowywać suszone grzyby?
Suszone grzyby można przechowywać do 2-3 lat, jeżeli są prawidłowo wysuszone i przechowywane. Jednakże, zalecam zapisywanie dat i systematyczne zjadanie ich chronologicznie, według daty zbioru i suszenia.
Do czego użyć suszone kanie jako przyprawa?
Suszone kanie świetnie nadadzą się do wszelkiego rodzaju dań zawierających grzyby, nawet takie jak pieczarki! Możesz ich zwłaszcza użyć do sosów lub zup grzybowych, kapusty z grzybami, pasztetów. Ważne, aby były to dania podlegające obróbce termicznej!
Więcej przepisów z grzybami leśnymi
PS
Przygotowałeś ten przepis? Oznacz go na Instagramie #wegeprzepis @wegeprzepis i daj mi o tym znać! Dziękuję ♥!
Sposób na proszek z suszonych kani, wykorzystuję od dawna. Ponieważ kanie są bardzo smacznymi grzybami, więc do suszenia używam wyłącznie ogonków, wysuszone mielę w młynku do kawy, a proszek wykorzystuję również do posypywania zapiekanek. Dodam jeszcze że bardzo smaczną przyprawą jest również proszek z suszonych podgrzybków i prawdziwków, ten ostatni używać trzeba z umiarem, bo jest bardzo aromatyczny.
Pozdrawiam Beata