Jak ugotować kaszę jaglaną na sypko?
Komu się zdarzyło ugotować kaszę jaglaną tak jak makaron lub ryż, czyli w zbyt dużej ilości wody? Kiedyś naprawdę nie rozumiałam jej fenomenu, dopóki nie nauczyłam się jej odpowiednio gotować, aby była sypka i smaczna!
Kasza jaglana jest produkowana z prosa i nie zawiera glutenu. Ponadto, proso jest bogate w wapń i błonnik pokarmowy, czym przewyższa pszenicę, kukurydzę i sorgo pod względem gęstości energetycznej, białka, tłuszczu i zawartości witamin [źródło].
Pod wpisem zamieściłam wiele informacji na temat goryczy w kaszy jaglanej (przeczytasz je tutaj). Osobiście dawno mi się nie przydarzyło natrafić na gorzką kaszę, staram się ją na bierząco zużywać, aby nie doprowadzić do zjełczenia. Naturalny posmak goryczki mi nie przeszkadza, dlatego nie stosuję żadnego z poniższych trików. Ale jeżeli obawiasz się goryczy, lub wiesz że Twoja kasza już trochę leży w szafce to warto je zastosować 🙂
Cieszę się, że w końcu dodaję ten przepis i mogę się pozbyć masy fruwających, papierowych notatek! Mam nadzieję, że ktoś jeszcze z niego skorzysta 🙂
A co przygotujesz z kaszy jaglanej? Zobacz moje pomysły na kaszę jaglaną!
Jak ugotować kaszę jaglaną na sypko?
Składniki
- szklanka kaszy jaglanej (190 g)
- 2¼ szklanki wody (562 g)
- łyżeczka soli*
- 2 łyżki oleju (20 g)
* dla niemowląt pominąć
Czas przygotowania:
30 minut
Ilość: około 3 szklanki ugotowanej kaszy
Przygotowanie
- Wodę zagotowujemy, dodajemy sól i olej.
- Opcjonalnie w międzyczasie można kaszę przepłukać, czytaj poniżej!
- Do gotującej się wody dodajemy kaszę, lekko mieszamy i przykrywamy pokrywką.
- Zagotowujemy, a potem gotujemy 16-18 minut na małej mocy palnika (u mnie 3/10). I najważniejsze, podczas gotowania nie podnosimy pokrywki i nie mieszamy.
- Po ugotowaniu kasza powinna wchłonąć całą wodę, zdejmujemy ją z palnika i pozostawiamy pod przykryciem 5-10 minut)
Dlaczego kasza jaglana jest gorzka?
- Jeżeli kasza jest mocno gorzka to prawdopodobnie zawarty w niej tłuszcz zjełczał w wyniku kontaktu z tlenem. Niestety taką kaszę najlepiej wyrzucić, gdyż zjełczałe tłuszczenie są toksyczne [źródło].
- Kasza jaglana posiada bardzo delikatny posmak goryczki i niektórym może on nie odpowiadać [źródło].
- Za gorycz w kaszy jaglanej odpowiadają saponiny. Proso (z którego jest produkowana kasza) zawiera aż 12% saponin [źródło].
Co zrobić aby kasza jaglana nie była gorzka?
- Aby pozbyć się smaku goryczki z kaszy jaglanej można ją podprażyć na suchej patelni. W tym celu przed gotowaniem wrzucamy suche nasiona na rozgrzaną patelnię i podgrzewamy delikatnie mieszając. Prażymy dopóki nie zaczną delikatnie pachnieć orzechami.
- Inną metodą jest przepłukiwanie ziaren, często polecane przez producentów kaszy jaglanej. W tym celu należy suche ziarna przenieść na sitko i obficie przepłukać wodą. Zdania co do temperatury wody są podzielone, jedni zalecają zimną, inni ciepłą, albo przepłukiwanie na zmianę zimną i ciepłą, lub też przelanie wrzątkiem.
- W celu pozbycia się saponin możemy również namoczyć kaszę jaglaną w zimnej wodzie przez godzinę.
- Z przeprowadzonych badań naukowych dotyczących kaszy quinoa (również posiada duże ilości saponin), wypłukiwanie saponin jest bardziej efektywne przy wyższej temperaturze (badano zakres 20 – 60 stopni). Ponadto, początkowo saponiny były wypłukiwane szybciej, po 20 minutach zaobserwowano spadek tempa ich wypłukiwania. Co ciekawe w badaniach tych nie płukano nasion pod bieżącą wodą, ale moczono w stosunku nasion do wody 1:10 [źródło].
Zobacz poniższe pomysły na kaszę jaglaną!
Jeszcze więcej wegańskich przepisów
Kotlety z buraka Warzywa z tofu w sosie satay Pulpety jaglane Tortilla przepis na ciasto Makaron w sosie szpinakowym Boczniaki po kaszubsku (wegańskie) Boczniaki w mięsnej marynacie Sałatka z buraków Tofu mielone
A może coś wegańskiego na słodko?
Wegańskie ciasteczka cynamonowe Chałwa domowa bez cukru Ciasto bananowe (wegańskie) Bomby tłuszczowe czekoladowo-orzechowe Michałki bez cukru Keto bounty (wegańskie) Kulki mocy daktylowo-orzechowe Wegańskie placki bananowe Krem daktylowo-orzechowy
Zobacz również
>> ŚNIADANIA WEGAŃSKIE <<
>> OBIADY WEGAŃSKIE <<
>> ZUPY WEGAŃSKIE <<
>> PRZEKĄSKI WEGAŃSKIE <<
>> SŁODKOŚCI WEGAŃSKIE <<
Przepisy sezonowe
Sos tatarski Pasztet jajeczny z pieczarkami Sernik królewski Chłodnik litewski z burakami Rabarbar pod kruszonką Sernik snickers Pasztet jajeczny Sernik tradycyjny Ciasto z rabarbarem Majonez tradycyjny Sałatka jarzynowa bez ziemniaków Sernik mleczny z mlekiem w proszku
Najnowsze przepisy
- Suszone kanie smażone w panierce
- Flaczki z boczniaków (wegańskie)
- Suszone kanie jako przyprawa – jak je przygotować i wykorzystać?
- Sos borowikowy (keto)
- Kozia broda a’la schabowy – siedzuń w panierce
- Keto gofry z cukinii (bezglutenowe)
- Gofry bananowe z płatkami owsianymi
- Jak ugotować kaszę jaglaną na sypko?
- Pasztet jajeczny z pieczarkami
PS
Przygotowałeś ten przepis? Oznacz go na Instagramie #wegeprzepis @wegeprzepis i daj mi o tym znać! Dziękuję ♥!
Wyszła idealna! 🙂
Bardzo się cieszę! 🙂
Pozdrawiam
Klaudia
Pierwszy raz mi wyszła kasza jaglana na sypko, dziękuję! 🙂
Super! Bardzo się cieszę 🙂
Pozdrawiam
Klaudia