Purée z dyni
Purée z dyni to rewelacyjna baza do zarówno dań na słodko jak i na słono. Banalnie proste w przygotowaniu, wystarczy upiec dynię i ją zblendować lub przetrzeć przez sitko. Warto przygotować większą ilość purée z dyni i nadmiar poporcjować i zamrozić, albo zawekować.
Zobacz przepisy z wykorzystaniem purée z dyni 🙂
Przepis na purée z dyni
Składniki
- dynia zwyczajna lub hokkaido
Czas przygotowania: 60 minut
Czas pieczenia: 30-60 minut
Przygotowanie
- Dynię myjemy, przecinamy na pół i wydrążamy miąższ zawierający pestki.
- Następnie dynię kroimy na plastry o grubości około 2-4 cm i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Dodatkowo dynię można przykryć folią aluminiową, co nieco przyspieszy czas pieczenia.
- Dynię pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni (u mnie górna połowa piekarnika, z funkcją termoobiegu i górną grzałką) przez 30-60 minut. Na czas pieczenia wpływa wielkość plastrów, przykrycie folią aluminiową, gatunek dynii (hokkaido zwykle pieczemy około 30 minut) czy też wiek lub świeżość dyni.
- Czy dynia jest już upieczona sprawdzamy widelcem lub patyczkiem, powinien gładko w nią wchodzić. Możecie również ukroić kawałek i zjeść 🙂
- Upieczoną dynię zostawiamy w uchylonym piekarniku do całkowitego ostygnięcia.
- Jeśli użyliście z dyni zwyczajnej, łyżką lub nożem oddzielamy jadalny miąższ dyni od skórki. W przypadku dyni hokkaido zwykle skórka jest na tyle miękka, że można ją również wykorzystać do puree. Jednakże zdażyło mi się trafić na starsze dynie które pomimo długiego pieczenia wciąż miały twardą skórkę.
- Miąższ dyni blendujemy lub ucieramy do uzyskania gładkiej konsystencji purée bez grudek. Jeśli masa będzie wodnista, możecie dodatkowo przecisnąć ją przez gazę lub pozostawić na sitku.
Przechowywanie
- Purée przechowujemy w lodówce 3-4 dni lub porcjujemy i zamrażamy.
- Purée można również przełożyć do czystych słoiczków i zawekować.
Jeszcze więcej wegańskich przepisów
A może coś wegańskiego na słodko?
Wegańskie ciasteczka cynamonowe Chałwa domowa bez cukru Ciasto bananowe (wegańskie) Bomby tłuszczowe czekoladowo-orzechowe Michałki bez cukru Keto bounty (wegańskie) Kulki mocy daktylowo-orzechowe Wegańskie placki bananowe Krem daktylowo-orzechowy
Zobacz również
>> ŚNIADANIA WEGAŃSKIE <<
>> OBIADY WEGAŃSKIE <<
>> ZUPY WEGAŃSKIE <<
>> PRZEKĄSKI WEGAŃSKIE <<
>> SŁODKOŚCI WEGAŃSKIE <<
Przepisy sezonowe
Sos tatarski Pasztet jajeczny z pieczarkami Sernik królewski Chłodnik litewski z burakami Rabarbar pod kruszonką Sernik snickers Pasztet jajeczny Sernik tradycyjny Ciasto z rabarbarem Majonez tradycyjny Sałatka jarzynowa bez ziemniaków Sernik mleczny z mlekiem w proszku
Najnowsze przepisy
- Suszone kanie smażone w panierce
- Flaczki z boczniaków (wegańskie)
- Suszone kanie jako przyprawa – jak je przygotować i wykorzystać?
- Sos borowikowy (keto)
- Kozia broda a’la schabowy – siedzuń w panierce
- Keto gofry z cukinii (bezglutenowe)
- Gofry bananowe z płatkami owsianymi
- Jak ugotować kaszę jaglaną na sypko?
- Pasztet jajeczny z pieczarkami
PS
Przygotowałeś ten przepis? Oznacz go na Instagramie #wegeprzepis @wegeprzepis i daj mi o tym znać! Dziękuję ♥!
Spodobał Ci się przepis?
5/5 (2 ocen)